Brannen i Arendal gjestehavn onsdag 12. august, omkring kl. 19.30, hadde et meget stort skadepotensial. At havaristen nå ligger sunket nær Varmekrogen, er i denne sammenhengen nærmest en bagatell. Vi unngikk en potensielt katastrofal hendelse takket være handlekraft, kompetanse, god opplæring og ikke minst en god porsjon flaks.
Så langt vi kjenner til, er alle involverte undersøkt av medisinsk personell, og vi unngikk alvorlige personskader.
Gjestehavnen var denne kvelden full av båter som følge av Arendalsuka. Åpningstalen for årets minglefest pågikk, og politi og andre nødetater var derfor allerede til stede i området.
Seilbåten som senere ble havarist, var på vei inn i havnen da det oppsto kraftig røykutvikling om bord. Båten var ikke fortøyd, men under innseiling. Flere båteiere og gjester i havnen reagerte umiddelbart. De hentet brannslukkingsapparater som var utplassert på bryggene og løp til for å bistå.
Politiet handlet raskt og bemannet politibåten som lå ved kai i gjestehavnen. På få minutter var de ved havaristen midt i gjestehavna. Havnevertene gjorde det de er opplært til: varslet nødetatene, sørget for at brannutstyr kom frem til havaristen og startet evakuering av personer fra nærliggende båter og brygger.
Da havaristen seg inntil en annen fortøyd båt, var brannslukningsapparater allerede på plass. Brannen hadde imidlertid utviklet seg til et omfang som gjorde det umulig å komme til med håndslukkingsutstyr. Personer i nabobåtene gjorde samtidig en formidabel innsats med å få føreren trygt bort fra den brennende båten og over i politibåten.
De bistod også politiet med å få slepetrosse om bord. Politibåten klarte deretter å trekke havaristen ut av havnen, noe som forhindret brannsmitte til andre båter. Underveis bidro politibåten til å dempe flammene ved hjelp av propellene før redningsskøyta overtok innsatsen med sitt mer omfattende slokkeutstyr. På dette tidspunktet var også Østre Agder brannvesen på plass med mannskaper, kjøretøy og nødvendig utstyr.
Hvorfor gikk dette bra
Flere faktorer bidro til at utfallet ikke ble langt mer alvorlig:
- Politi og nødetater var allerede på stedet, noe som i praksis eliminerte varslingstiden.
- Politibåten var tilgjengelig, godt utrustet og bemannet av personell som utviste imponerende snarrådighet, sjømannskap og besluttsomhet.
- To fartøy som lå fortøyd i gjestehavnen hadde allerede startet motorene og gjort seg klare til å bistå ved å taue havaristen ut av havnen. Både mannskap og eiere var villige til å risikere egne fartøy for å beskytte menneskeliv og andre båter.
- Vinden var svært svak fra sørvest, noe som reduserte risikoen for brannsmitte. Samtidig var brannutviklingen eksplosiv, og båten ble overtent på svært kort tid. Hendelsen viser at håndslukkingsapparater er viktige, men ikke alltid tilstrekkelige.
- Tidspunktet for hendelsen gjorde at mange mennesker var våkne og til stede. Dermed kunne hjelp settes inn umiddelbart. Hadde den samme båten kommet inn i havnen klokken 02.00 om natten, kunne utfallet blitt et helt annet.
Takk til alle som bidro
Arendal Havn ønsker å rette en stor takk til alle som bidro under hendelsen – profesjonelle nødetater, gjester i havnen, båteiere og våre egne havneverter. Deres innsats, handlekraft og samarbeidsvilje er hovedårsaken til at denne hendelsen ikke fikk langt mer alvorlige konsekvenser.
Samtidig erkjenner vi at selv om utstyr var tilgjengelig, opplæringen fungerte og innsatsen var god, gir hendelsen grunnlag for ny gjennomgang av beredskapen, særlig knyttet til brannsikkerheten i gjestehavnen.
Hendelsen vil derfor bli evaluert i samarbeid med nødetatene, våre ansatte og havnevertene. Men i dag er vi svært lettet over utfallet og takknemlige for innsatsen fra alle involverte.
Rune Hvass
Havnefogd